Šiandien
Grįžti į pilną sąrašą

Unikalumo paieškos

Unikalumo paieškos

Atspėkite mįslę:

 „Lietuvos vidurio miestas, pro kurį tekantis Nevėžis XIII- XVIII a. skyrė Aukštaitiją ir Žemaitiją. Kas?“

 

Jau tikriausiai numanote, kad tai agurkų sostinė – Kėdainiai. Miestas garsus ne tik humoro laidų personažais tampančiais žmonėmis, bet ir turtinga istorija. Istorija – Kėdainių miesto unikalumo pagrindas.

Unikalumas prasideda vos tik įžengus į miesto senamiestį. Kėdainiai yra vienas iš septynių Lietuvos miestų, turinčių senamiestį. Atvykstantis aplankyti miesto, dažniausiai, jau žino, kad verta pasivaiksčioti senamiesčiu ir patiems įsitikinti jo unikalumu. Kur yra tas senamiesčio unikalumas? Visų pirma, tai tavo paties emocijos ir nusiteikimas, kaip tu sureaguoji į miesto aurą, ar iš viso ją jauti ten... Ypatinga aura gaubia senąją miesto dalį – apsilankę žmonės tą patvirtina. Dažnai Kėdainių senamiestis apibūdinamas kaip jauki ir maloni vieta, ramiam pasivaikščiojimui ar apmąstymams. Pats tinkamiausias laikas – ankstyvas rytas arba pavakarys. Tuomet nurimsta šurmulys, įsivyrauja tyla...

 

Antras unikalumo požymis – architektūra ir istorinė pastatų vertė. Šie nuotraukoje pavaizduoti broliai dvyniai yra renesansinio stiliaus pastatai, kurie atkreipia dėmesį ir kartais netgi priverčia aiktelėti.

Ypač dėl tos senosios gatvelės, į kurias atveriami varteliai, taip ir kviečia užeiti. Paklaidžioję senosiomis Kėdainių senamiesčio gatvėmis ir gatvelėmis, atrasite ir sinagogų kompleksą, pirklių, rektorių namus ir kt.

Senamiesčiu Kėdainių unikalumas nesibaigia. Itin prabangiai ir didingai atrodo Evangelikų reformatų bažnyčia. Tai vienintelė kunigaikščių Radvilų restauruotų sarkofagų saugojimo vieta Lietuvoje.

 

 

Šalia bažnyčios esanti varpinė tik dar labiau pabrėžia bažnyčios grožį ir didybę. Varpinė tokia pat įspūdinga kaip ir visa bažnyčia.

 

Taip, Kėdainiuose apstu architektūrinių paminklų, tačiau yra ir dar vienas unikalus miesto akcentas, dažnai tampantis ir simboliu – tai „Alpės“. Viso labo tai fosfogipso kalnai (fosfogipsas – tai atliekos, atsirandančios, gaminant fosforo rūgštį).

 

Šie kalnai, tenka pripažinti, iš toli tikrai įspūdingai atrodo. Geriausiai pastebimi pravažiuojant pro Kėdainius, neužsukus į patį miestą. Tada atsiveria pati kalnų didybė ir grožis. Jie pradėti pilti 1963 m., nuo tada, kai chemijos gamykla pradėjo gaminti fosforo trąšas. Visas kalnų plotas dabar siekia 84 ha.   

 

Dirbtinis grožis akį traukia lygiai tap pat, kaip ir unikalūs Kėdainių krašto praeities stebuklai. Nors sulyginti šiuos du reiškinius ir pavojinga, tačiau, pripažinkime, „Alpėmis“ susidomime tiek pat... O gal net kur kas labiau, nei gražia ir turininga Kėdainių istorija?

 

Kaip ten bebūtų, kiekvienas susidėlioja matytus vaizdus ir patirtus įspūdžius į atminties stalčiukus pagal savo vertinimo kriterijus ir išlavintą skonį. Paminėti objektai yra siekis atkreipti dėmesį, kad ir mažesni miestai gali būti viliojantys ir patrauklūs. O kai patys aplankysite Kėdainius, Jūs patys atrasite kur kas daugiau nei čia parašyta...

 

Informacija ir nuotraukos- Vilma Balčiauskaitė
Parengta pagal- visitkedainiai.lt
KaVeikti.lt


Vietų / renginių paieška

Draugaukime KaVeikti.lt Facebook